text
tex1

ALDI

Author

Ka društvu znanja korištenjem inovativnih modela u obrazovanju i zapošljavanju

August, 17.2018.

|

Azra Borovac

slika_1

Konferencija u Prijedoru

Predstavnici Udruženja ALDI su zajedno sa predstavnicima SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde u periodu od 15 do 16. avgusta 2018. godine boravili u Prijedoru gdje su uzeli učešće na konferenciji pod nazivom: „Ka društvu znanja korištenjem inovativnih modela u obrazovanju i zapošljavanju“. Organizator konferencije je Agencija PREDA iz Prijedora, uz podršku Delegacije Evropske Komisije u Bosni i Hercegovini.
Konferencija je informativno-edukativnog karaktera i usmjerena je na podizanje znanja o razvijenim modelima intervencija u obrazovanju i zapošljavanju na teritoriji Bosne i Herecgovine, njihovim efektima i mogućnostima za unaprijeđenje. 

Radionica je ujedno i završna aktivnost projekta „Podrška malim i srednjim preduzećima u aktivnijem uključivanju u proces organizacije praktične nastave Getting SMEs on board“ podržanog iz EU programa Erasmus +, a na kojoj su prezentovani postignuti rezultati i ostvareni napori. Pored pomenutih, Udruženja ALDI iz Goražda i Agencije PREDA iz Prijedora, u implementaciju ovog projekta bili su uključeni i partneri iz Italije i Njemačke. Kao najbitniji ishod projekta, na konferecniji je istaknuta, baza podataka koja je interaktivnog karaktera i koja omogućava generisanje osnovnih informacija koje se tiču pružalaca usluga obrazovanja i potreba privrednog sektora za specifičnu radnu snagu. Spomenuta platforma se može pronaći na www.praktičnanastava.com i prva je takve vrste u BiH.

Predstavnici Udruženja ALDI su na konferenciji prezentovali rezultate ovog projekta,koji su ostvareni na prostoru BPK Goražde, a tiču se sistemskog uređenja praktične nastave i obrazovanja odraslih.

Konferencija je, ujedno, služila i za razmjenu iskustava u ovoj oblasti kao i za stvarenje osnove za daljni razvoj praktične nastave i dualnog sistema obrazovanja u BiH.

Goražde uskoro otvara vrata obrazovanju visokokvalifikovanih radnika

26. Mart, 2019

|

Azra Borovac

slika_1

Još jedan korak ka sistemskom uređenju postsekundarnog stručnog obrazovanja

U prostorijama Udruženja ALDI Goražde, 22. marta 2019. godine, organizovan je sastanak radne grupe na projektu „Osiguranje i podizanje kvalitete obrazovanja odraslih u kontekstu cjeloživotnog učenja“, kojeg finansira Evropska unija, a implementira Udruženje ALDI u partnerstvu sa SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde.
Na sastanku je prezentirana radna verzija Pravilnika o uslovima i postupku sticanja V (petog) stepena obrazovanja. 

Pored predstavnika Ministarstva za obrazovanje i Udruženja ALDI, sastanku su prisustvovali i predstavnici SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde, Službe za zapošljavanje BPK Goražde, Privredne i Obrtničke komore BPK Goražde i Udruženja poslodavca BPK Goražde. Prisutni na sastanku su izrazili veliko zadovoljstvo učešćem u radu Radne grupe i izradi ovakvog pravnog akta koji će sigurno promijeniti dalji tok razvoja privrede u našem kantonu. 

Na sastanku je istaknuto da izrada i usvajanje ovog Pravilnika doprinosi jačanju konkurentnosti privrede Bosansko–podrinjskog kantona Goražde, promocije i razvoja poduzetništva, profesionalnog i karijernog razvoja kao i stvaranju osnove za održivi društveno-ekonomski razvoj. Također, usvajanjem Pravilnika o uslovima i postupku sticanja V (petog) stepena obrazovanja omogućava se lakša integracija u evropski društveni i ekonomski prostor, a sve uz uvažavanje evropskih obrazovnih okvira.  Pravilnik o uslovima i postupku sticanja V (petog) stepena obrazovanja ujedno predstavlja odgovor lokalnog partnerstva, saradnje privrednog, obrazovnog i civilnog sektora na izazove modernog doba a koji se odnose na inovacije, tehnologije, globalizaciju i automatizaciju, kao i na potrebe za novim vještinama radne snage. 

Na sastanku je finaliziran prijedlog Pravilnika o uslovima i postupku sticanja V (petog) stepena obrazovanja koji će biti upućen Ministarstvu za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde na usvajanje.

Razvojem vještina radne snage do smanjenja nezaposlenosti

10. April, 2019.

|

Azra Borovac

slika_1

Goraždanski model

Razvoj vještina radne snage jedan je od ključnih faktora koji je u proteklih deset godina doveo do oporavka tržišta rada i smanjenja visokih stopa nezaposlenosti na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.

Zahvaljujući podršci Evropske unije koja protekle tri godine podržava projekat „Osiguranje i podizanje kvalitete obrazovanja odraslih u kontekstu cjeloživotnog učenja“ razvijeno je institucionalno partnerstvo između poslodavaca, javnog sektora, škola, službe za zapošljavanje i civilnog sektora Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. 

Goraždanski model, koji je prepoznatljiv po visokom stepenu uključenosti kompanija u stručnoj obuci nezaposlenih osoba, omogućava stručnu obuku učenika na radnom mjestu i saradnju između kompanija i škola u procesu planiranja i kreiranja nastavnih planova i programa srednjoškolskog obrazovanja. Ovakav vid saradnje značajno je smanjio disbalans između ponude i potražnje na tržištu rada i time doprinio da Bosansko-podrinjski kanton Goražde ima najmanju stopu nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini.

Zahvaljujući podršci Evropske unije, Goraždanski model je ponovo podigao ljestvicu u oblasti razvoja vještina radne snage. Ovaj model omogućava kompanijama da svoje radnike uključe u program stručnog obrazovanja i razvoja vještina u cilju povećanja performansi na radnom mjestu.

Prva grupa od 20 zaposlenih radnika kompanije "Emka Bosnia" d.o.o. Goražde nedavno je započela sa obukom stručnog obrazovanja koji provodi SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde u kojem će polaznici biti certificirani za stručna zanimanja na kojima su trenutno zaposleni.

Kompanija "Emka Bosnia" d.o.o. je podružnica EMKA GROUP koja je svjetski lider za sisteme za zaključavanje, šarke i zaptivke, koji se koriste u ormarima i kontrolnim ormarima za elektroniku i elektrotehniku. Ovaj vid obuke predstavlja treći ciklus zajedničkog djelovanja, razvijanja vještina kod nezaposlenih i zaposlenih osoba, a koje su potrebne tržištu rada. 

Pored Ministarstva za obrazovanje BPK Goražde i SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde, predstavnici kompanije su bili direktno uključeni u kompletan proces izrade programa obuke. Na taj način su izrađeni programi koji odgovaraju potrebama privrede i kompanija koje djeluju na ovim prostorima.   

Obuka za zaposlene i sticanje novih vještina je od vitalnog značaja kako bi se održao korak sa tehnološkim razvojem i industrijom koja već uvodi inovativne metode obuke. Prema riječima Huseina Bezdroba, predstavnika kompanije "Emka Bosnia" d.o.o. Goražde: „Ulaganje u obrazovanje radnika nije više stvar dobre volje, imidža ili prestiža, već neminovnost koja je ujedno i jako dobra investicija za kompaniju. Kroz obuke, nadogradnju postojećeg znanja i sticanja novih vještina, radnici postaju privrženiji kompaniji, osjećaju svoju ulogu u razvoju kompanije i viziju kompanije doživljavaju kao vlastitu“.   

Projekat „Osiguranje i podizanje kvalitete obrazovanja odraslih u kontekstu cjeloživotnog učenja“ finanisira Evropska unija, a implementira Udruženje ALDI u saradnji sa SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde. Osnovni cilj projekta jeste razvoj programskih i institucionalnih mogućnosti, te unaprijeđenje dostupnosti obrazovanja odraslih u kontekstu cjeloživotnog učenja.

Radionica za mlade „Jobs of the future“

06. Juli 2019.

|

Azra Borovac

slika_1

Mladi Goražda ukorak s vremenom

U prostorijama Udruženja ALDI Goražde je u petak 05.07.2019. godine organizovana prva u nizu radionica za mlade pod nazivom „Jobs of the future“. Radionica je organizovana u sklopu projekta „ALDI Skill Accelerator (SKIA) - Razvoj digitalnih i soft skills za trenutno i buduće tržište rada“, koji ima za cilj unaprijeđenje vještina radne snage kroz proširivanje kapaciteta za obuku odraslih u skladu sa savremenim potrebama tržišta rada.   

Na radionici su mlade osobe imale priliku da se upoznaju sa poslovima i zanimanjima budućnosti, kao i sa vještinama na trenutnom i budućem tržištu rada. Povećana ponuda visokoobrazovane radne snage u kombinaciji sa slabom potražnjom na tržištu rada vodi sve veći broj mladih ljudi sa akademskom pozadinom u dugoročnu nezaposlenost koja ostavlja snažne posljedice na relevantnost njihovih znanja i vještina za tržište rada i daljem pogoršavanju njihovog položaja. 

Također, mladima su tokom radionice predstavljene i aktivnosti ALDI ITLaba. U narednom periodu poseban akcenat rada Udruženja ALDI Goražde i ALDI Inovativnog trening laboratorija će biti fokusiran na razvoju: Business skills, Soft skills i Digital Skills. Održana radionica ujedno predstavlja i najavu za obuke u digitalnim i „soft skills“ vještinama koje će se organizovati u prostorijama ALDI ITLaba u narednom periodu. Sticanje digitalnih vještina provoditi će se kroz programe obuke u okviru kratkih trening kurseva, kurseva u okviru odobrenih obrazovnih programa za obuku u digitalnim vještinama, te kroz induvidualni i grupni rad putem kojih se stečene vještine primjenjuju na primjerima iz stvarnog života. 

Na radionici je o navedenoj temi, problemima i izazovima s kojima se susreću mlade osobe, aktivizmu mladih, važnosti cjeloživotnog učenja, ulaganja u sticanje novih znanja, vještina i kompetencija govorio i mladi aktivista Nedžad Kamenica.   

Također, o važnosti projekta „ALDI Skill Accelerator (SKIA) - Razvoj digitalnih i soft skills za trenutno i buduće tržište rada“ kao i saradnji sa Udruženjem ALDI, ispred DVV International – Ured za BiH govorila je Emina Herić, menadžer projekta. DVV International-ured za BiH kao stručna organizacija civilnog društa uz finansijsku podršku BMZ (Ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj SR Njemačke) bavi se izgradnjom kapaciteta, razvojem i jačanjem održivih struktura za obrazovanje, učenje i trening odraslih u kontekstu cjeloživotnog učenja. Implementacija pomenutog projekata predstavlja nastavak dugogodišnje uspješne saradnje između Udruženja ALDI Goražde i DVV International – Ureda za BiH.